-
Сегодня 17 | 12 | 2018
.
- На главную Главная

На главную О сайте

На главную В избранное

На главную Обратная связь

-
RDS plusНа главную На главную На главную На главную На главную На главную
.
.
Просмотры материалов : 52019
.
You are here Home О городе Объекты города "Будинок губернатора" у розрізі історії Дніпропетровська
"Будинок губернатора" у розрізі історії Дніпропетровська PDF Печать E-mail
О городе - Объекты города

           «Будинок Губернатора» знаходиться на розі пр. Карла Маркса та вулиці Леніна. Історія цієї споруди є доволі захоплюючою, тому людині, якій не байдуже наше місто, буде цікаво з нею ознайомитись.

     Спочатку наше місто нічим не відрізнявся від самого звичайного села. До середини ХІХ століття в ньому було не більше десятка кам'яних будівель; якщо щось і зводилося із цегли, то це були, як правило, адміністративні або суспільні будинки; "житловий фонд", як сказали б ми зараз, становили одноповерхові хати-мазанки. Пізніше з'явилися й дерев'яні будинки, які обмазували глиною й вибілювали, від чого багато хто приймав їх за кам'яні. Розташування будинків на катеринославских вулицях теж було не "міським" – дома стояли не щільно один до іншого –  навколо кожного з них розбивався сад і город, будувалися підсобні спорудження. Домашня живність вільно розгулювала не тільки у дворах, але й по вулицях, у тому числі й по «Гульбищу Середньої вулиці», тобто  по бульварах нинішнього проспекту Карла Маркса.

     У перші десятиліття ХІХ століття в Катеринославі практично було відсутнє громадське життя. Більша частина чоловічого населення міста по вечорах, через брак інших розваг, відправлялася в шинки й трактири. Набагато скрасило життя провінційної богеми поява наприкінці  1830-х років у Катеринославі, по тодішніх мірках, елітарного закладу, що став "оазисом культури" у "забулдижному" місті – так званого Англійського клубу. В катеринославському Англійському клубі панувала "демократія. "Вершки" суспільства з'їжджалися в клуб по вечорах, щоб, забувши про денні справи й турботи, зіграти в преферанс або "російську трійку", викурити дорогу сигару й порозмислити вголос про зовнішню й внутрішню політику Росії або про місцеву скарбницю. Якийсь час Англійський клуб розміщувався в кам'яному двоповерховому будинку на перетині Великої та Воскресенської вулиць. Сьогодні цей будинок, розташований на розі проспекту Карла Маркса й вулиці Леніна, належить "Приватбанку".

        В 1890 році клуб переїхав у нову, спеціально для нього зведену будову на Московській вулиці. Сьогодні вона відома нам, як дніпропетровський Будинок офіцерів. Будинок же на розі Воскресенської вулиці і Катерининського проспекту придбала центральна скарбниця, щоб переселити туди катеринославського губернатора і його канцелярію, - так з'явилася назва «Будинок губернатора». 

       Після Жовтневої революції потягнулася низка перейменувань цього будинку – його власники протягом  більш ніж півстоліття без кінця змінювали один одного. У роки революції його називали "катеринославським Смольним", тому що тут розташовувалась Рада робочих і солдатських депутатів. Завдяки цій обставині будинок був взятий під охорону держави, як пам'ятник історії. З 1919 це був губернський виконком, потім –  Будинок учителів, з 1934-го – Будинок піонерів, з кінця 1970-х – комітет ДОСААФ, статистичне керування, об'єднання молодіжних ансамблів і дискотек, проектний інститут.

        Можна собі представити, як "втомився" бідний старий будинок від цієї нескінченної зміни хазяїв, кожний з яких усе переробляв і влаштовував на свій лад. Але ще гірше стало, коли всі покинули його. В 1983 р. будинок залишився без мешканців, без опалення, освітлення й, що зовсім жахливо, без замків. Пам'ятник історії на очах у городян і влади перетворився в смітник і нічліжку для волоцюг. Звичайно, довго терпіти цей розсадник гризунів і хвороб у центрі Дніпропетровська міська влада не могла. Тоді було вирішено влаштувати в цьому будинку Музей комунального господарства, у зв'язку із чим воно перейшло у ведення дніпропетровських комунальників. Однак із цієї витівки нічого не вийшло, і будинок ще якийсь час залишався безхозним, поки на нього не звернув увагу  "Приватбанк". Він, як говориться, вдихнув нове життя в будинок  й повернув йому одну з колишніх його назв – Будинок Губернатора.

 


 

 
.
(с) DniproLife - dniprolife.dp.ua
-