-
Сегодня 17 | 12 | 2018
.
- На главную Главная

На главную О сайте

На главную В избранное

На главную Обратная связь

-
RDS plusНа главную На главную На главную На главную На главную На главную
.
.
Просмотры материалов : 52017
Заказ торта в киеве ссылка.
.
You are here Home О городе Объекты города «Гранд-отель Україна» або Будинок Хреннікова
«Гранд-отель Україна» або Будинок Хреннікова PDF Печать E-mail
О городе - Объекты города

         У перші роки ХХ століття в Катеринославі одне за іншим з'являються великі будівлі, але тільки одній з них випала честь бути визнаною найкрасивішою  спорудою міста – будинку, побудованому купцем Хренніковим.

Володимир Миколайович по своєму походженню й роду занять належав до місцевого багатого купецького роду, а за освітою та призванням  - до української інтелегенції 

Він вчився в Петербурзькому технологічному інституті, по закінченню якого одержав диплом інженера-технолога й "особисте" дворянство. Після інституту Володимир Хренников поїздив по світу - відвідав Європу, побував в Америці, усмоктуючи в себе прогресивні художні ідеї. Повертаючись додому після тривалої подорожі, відвідав Галичину й Івана Франка, що жив там.

Хренніков вирішив пропагувати українську культуру в камені та в 1910 р.  придбав ділянку на розі Проспекту й Першозванівської вулиці (зараз Короленко), де задумав вибудувати будинок в українському стилі. Звичайно ж, популяризація українських ідей була не єдиною й, гадається, не головною метою Хреннікова: до того моменту він уже володів у Катеринославі декількома будинками, які здавав в оренду, і вкласти прибуток від них у будівництво ще одного дохідного будинку було розумним розрахунком ділової людини.

Отут знадобились отримані в інституті знання – Володимир Миколайович особисто склав креслення будинку; правда, проектування фасаду доручив іншому фахівцеві – Петру Фетисову.

Фетисов виконав проект фасаду в стилі, що пізніше назвуть українським модерном: шатрові надбудови він зробив схожими на куполи старих запорізьких церков, по обох боках центральної вежі розмістив дерев'яні лоджії, віконним прорізам додав своєрідну конфігурацію, а над ними наніс різнобарвну глазур – українські народні орнаменти. Цінні ради по українських і запорізьких мотивах архітекторам давав дослідник козацтва  Д. І. Яворницький.

 

 

У день закладки будинку Володимир Миколайович Хренніков власноручно опустив у фундамент срібну пластинку з написом: "Року Божого від Різдва Христова 1910 30 жовтня під час ІІІ Державної Думи закладений цей будинок". На звороті  пластини по кутах були нанесені імена спадкоємців, у центрі – план будівництва із вказівкою: "Кут Проспекту - 25 саженів. Першозванівська вулиця –18 саженів".

Коли в 1914 р.  будинок Хреннікова розгорнув свої двері, його відразу  охрестили сенсацією, найкрасивішим  спорудженням Катеринослава, і місцеві жителі ходили на нього любуватися, немов на чудо.

Катеринославським підприємцям і городянам було запропоновано орендувати в ньому приміщення й квартири. Кілька ділків негайно скористалися цією пропозицією: незабаром у будинку відкрився ряд магазинів. У лівому крилі будинку, що виходив на Першозванівськую, був обладнений театр "Палас", біля входу в який по вечорах запалювалися електричні кулі.

До 1921-го Володимир Миколайович Хренніков з родиною усе ще залишався в Катеринославі, але під час «радянських чисток» він перебрався в Крим, де проектував і будував млин. Пізніше переселився в Баку, де він, нащадок багатого купецького роду й дворянин, влаштувався інженером на нафтовидобувному підприємстві.

А в цей час у його колишньому будинку, що ще довго по звичці називали по імені власника, активно облаштовувалися громадяни молодої держави. Після Жовтневої революції будинок на перетині проспекту й Першозванівської вулиці був оголошений народним надбанням, тут улаштовувалися більшовицькі мітинги; у декількох кімнатах четвертого поверху наприкінці  зими 1919 року роботу розгорнула редакція газети "Зірка".

Після закінчення громадянської війни в будинку Хреннікова розмістили Художній музей.

У роки Великої Вітчизняної війни німці влаштували тут свій кінотеатр - "Вікторія".

Відступаючи в 1943-му, окупанти в числі інших підпалили й будинок Хреннікова. Тільки в 50-х роках будинок був відновлений, після реконструкції в ньому розмістився готель "Україна". Архітектурний вигляд колишнього будинку Хренникова став набагато бідніший, однак, це не заважає йому, як і раніше, залишатися однією  з головних визначних пам'яток нашого міста.


 

 
.
(с) DniproLife - dniprolife.dp.ua
-