-
Сегодня 20 | 11 | 2018
.
- На главную Главная

На главную О сайте

На главную В избранное

На главную Обратная связь

-
RDS plusНа главную На главную На главную На главную На главную На главную
.
.
Просмотры материалов : 51764
.
You are here Home О городе Объекты города Проспект ім. Карла Маркса або історія Великої вулиці
Проспект ім. Карла Маркса або історія Великої вулиці PDF Печать E-mail
О городе - Объекты города

Хотілось би розповісти про цетральну частину нашого міста – проспект імені Карла Маркса, який є однією з найстаріших вулиць нашого міста. Часом його заснування можна вважати початок будівництва Катеринослава на правому березі Дніпра. В 1790-1792  рр. відомий зодчий І. Є. Старов розробив проект планування міста, відповідно до якого проспект було визначено як основний напрямок розвитку міста, його стрижінь. Починався проспект на високому  пагорбі міста – на Соборній площі, нині Жовтневій. Потім, по пагорбу, спускався вниз на рівнинну частину міста й доходив до вул. Садової (нині Сєрова). У новому плані Катеринослава 1817 р. головна траса майбутнього проекту визначена як "Гульбище середньої вулиці", а жителі називали його просто "Велика вулиця". Розвиток головної вулиці міста проходив повільно. Здійсненню проекту І. Є. Старова заважала широка й глибока балка із крутими схилами, що ділила проспект на нагорну й низинну частини. Далі проспект перерізали поперек дві балки, для переїзду через які були влаштовані незначні дерев'яні містки, а пізніше замість містків були зроблені кам'яні арки. Благоустрій проспекту історія зв'язує з ім'ям катеринославського губернатора А. Я. Фабра (1847-1858 р.). В 1847-1848 р. були проведені роботи з очищення й нівелювання Великої вулиці, її озеленінню. У центрі вулиці було прокладено шосе, а з боків розкинулись бульвари.

 


 

         Дуже піклувався Фабр про свої бульвари, зате й вийшли вони на славу! Тоді ж вони ввійшли в історію як "Фабровські", а Велика вулиця була зведена в ранг проспекту. Оживилася забудова проспекту двох та триповерховими будинками.

         Освідомлюючи величезний вклад Фабра у розвиток нашого міста здається доречним процитувати Максима Кавуна: "Що може зробити чиновник для міста й міщан, щоб його запам'ятали надовго, причому запам'ятали з гарної сторони, й навіть десятиліття потому розповідали анекдоти – не із глузуванням, а з доброзичливістю? Усього то нічого – заснувати музей, "зрізати гору", засипати канави, насадити бульвари. За власною ініціативою й без "спонсорської підтримки". Саме так увійшов в історію катеринославський цивільний губернатор Андрій Якович Фабр.

 


 

        Благоустрій проспекту прискорився після будівництва й відкриття Катеринославської залізниці й вокзалу в 1884 р. Тоді проспект був продовжений до вокзалу, але вже в один бульвар. Великі тополі й клени на бульварах давали прекрасну тінь, але незабаром стали старими. До кінця 1880-х років пішли слухи про  вирубку  дерев. І це було правдою. В 1895 році Міська Рада ухвалила рішення щодо благоустрою головного проспекту.

        У центральній частині проспекту – на шосе, було вирішено влаштувати електричний трамвай. Стояли роботи з укладання рейок, установці стовпів і навішанню проводів, чому заважали старі дерева. Алеї на бульварах вирішено було розширити, поставити нові огородження. Але найголовнішим моментом благоустрою була заміна старих дерев молодими. І тоді головним новим деревом стала біла акація. Пропозицію посадити на головному проспекті білу акацію було зроблено з'їздом ботаніків у Києві на початку 1890 р. На цьому з'їзді вчені підібрали для кожної губернської столиці "своє" дерево.

        Зелений і доглянутий, проспект став улюбленим місцем прогулянок міської публіки, що переповняла його в літню пору. А коли розцвітала акація, заповнюючи пахощами своїми навіть сусідні вулиці, виражаючись театрально, на проспекті був "повний аншлаг".

 


 

         Але не тільки приємно, але й корисно було гуляти по бульварах. Місцева газета тоді писала: "Від будинку Міського управління (вул. Виконкомівська) до Гірського училища по бульварах ходили дами. Так які дами: кров з молоком, та й вагою не малі. Виявляється, вони оздоровлювались. Прогулювалися не за власним бажанням, а з волі лікаря, що прописав лікування топографією проспекту", адже підйом у гору тут був дуже крутим!

        У той же час "Катеринославський словник" так трактував слово "проспект": "Проспект – місце, де заборонено гуляти гімназисткам і гімназистам".

        Для гуляння, на думку начальства, що піклується про виховання юнацтва, треба вибирати місця більше затишні.  Напевно, проспект таїв у собі багато спокус для палких сердець і гарячих голів!

       У серпні 1923 р. Катериненський проспект був перейменований у проспект імені Карла Маркса.

 


 

        В історії головного проспекту Дніпропетровська, як у дзеркалі, відбита історія нашого краю та самого міста, вона викарбована в камені, бронзі, будинках, ландшафті.

 
.
(с) DniproLife - dniprolife.dp.ua
-